سایت حقوقی هادی کاویانمهر

سایت با محوریت بالا بردن سطح سواد حقوقی جامعه و دانشجویان و پاسخگویی به سوالات حقوقدانان

سایت حقوقی هادی کاویانمهر

سایت با محوریت بالا بردن سطح سواد حقوقی جامعه و دانشجویان و پاسخگویی به سوالات حقوقدانان

سایت حقوقی هادی کاویانمهر

خدمت به دوستان ومردمان کشورم ایران,سایت حقوقی هادی کاویانمهر.
« ....فَبَشِّرْ عِبَادِ الَّذینَ یَسْتَمِعُونَ الْقَوْلَ فَیَتَّبِعُونَ أَحْسَنَهُ...؛
بر اساس آیات قرآنی برحسب آزادی تفکر و اندیشه انسان می‌تواند همه سخنان را بشنود و بعد از بهترین آنها تبعیت کند بشارت ده به بندگان من کسانی که سخنان را می‌شنوند و از بهترین آن تبعیت می‌کنند» (زمر آیه ۱۷ و ۱۸)

حکمت 373 /امام علی(ع):زبانت نگه دار
سخن در اختیار تو است تا آنگاه که نگفته باشی؛اما اگر گفتی تو در اختیار آن خواهی بود ,پس زبانت نگه دار همان گونه که زر و سیمت نگه می داری ,چه بسا سخنی که نعمتی را سلب کند.

حکمت 331/امام علی(ع):اندیشه ؛اساس دانش
علم بر دوگونه است,یا خاستگاهش عقل و سرشت است و یا از راه شنیدن به دست آید.اگر از عقل نجوشد .مفید واقع نگردد.

طبقه بندی موضوعی
بایگانی
آخرین نظرات
نویسندگان

۹۱ مطلب با موضوع «پرسش وپاسخ مردمی» ثبت شده است

  یه سوال در مورد ارث داشتم و اون اینه که شخصی کل ما ترکش 40 میلیون تومان سرمایه نقدی است و این شخص در زمان حیاتش 30 میلیون تومان از این مبلغو به یکی از پسرانش میدهد و پسرش هم این مبلغو در بانک به حساب شخصی خود پس انداز میکند.حال سوالم اینه که آیا بعد از فوت پدر بقیه فرزندانش می توانند از این پسری که 30 میلیون از پدر بهش داده شده شکایت کنند و درخواست سهم ارثیه خودشون رو بکنند؟
با تشکر




با سلام
خیر چون آن پول به حساب خود آن شخص در بانک واریز شده، عملا از نظر حقوقی آن پسر مالک ان پول می باشد .موفق وموید
۰ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰ ۲۵ مهر ۹۷ ، ۲۳:۵۰
هادی کاویانمهر

باسلام دادخواست الزام به تنظیم سندی بطرفیت یکی ازدوستان اینجانب طی مبایعه نامه عادی که بدادگاه ارایه گردیده علیه وی مطرح شده مبنی برواگذاری 3دانگ از6دانگ ملک وی به خواهان وخواهان گواهی عدم حضورازدفترخانه را نیز دردست دارد وظاهراامضاءواثرانگشت وی درزیرمبایعه نامه میباشد وشهودی نیزکه نمیشناسد زیرمبایعه نامه را امضاءنموده اندولی اظهارمینماید تاکنون چنین مبایعه نامه ای را امضاءننموده وندیده وحتی خریداررانمیشناسد حال چند سوال دارم که اگرمساعدت فرمایید راهنمایی کنیدسپاسگذارخواهم شد.
1-باتوجه باینکه پرونده درحال حاضر دردادگاه حقوقی تحت رسیدگی است موضع دفاع باید چگونه باشد.
2-اگرادعای جعل نماید نسبت به امضاءواثرانگشت درچه مرحله ای باید انجام دهدایا درهمان دادگاه رسیدگی میشود.
3-اگرثابت شود که امضاء واثر انگشت وی است میتواند ادعای جعل یا سفید امضا یا کلاهبرداری نماید.
4-ودرآخرضمن تشکرازشمابزرگواران درصورتی که نظر یا راهنمایی خاصی دررابطه بااین پرونده بنظرتان میرسد بفرمایید سپاس گذارم






سلام1-اگر واقعا امضا نکرده است باید امضای خود را انکار نماید .
2-در همان جلسه اول می تواند و اگر واقعا امضای وی نباشد باید در دادسرا شکایت جعل هم از خواهان نماید در این صورت رسیدیگ تا حصول نتیجه شکایت کیفری متوقف خواهد شد .
3-اگر ثابت شود که امضا وی بوده ادعای سفید امضا کردن خیلی خیلی سخت خواهد بود و اصولا یا باید انکار کند که امضا کرده و یا همان اول اعلام کند که سفید امضا کرده است .
4-نظر ما این است که حتما با وکیل مجرب مشورت و در پرونده وکیل داشته باشد .موفق ومویدباشید
۰ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰ ۲۵ مهر ۹۷ ، ۲۳:۴۹
هادی کاویانمهر

با سلام بنده کارمند دولت هستم و بابت مطالبه مهریه هر چهار ماه یکبار محکوم به پرداخت یک عدد سکه می باشم.با توجه به اینکه قیمت هر قطعه سکه چهارونیم میلیون هست و حقوقم یک میلیون پانصدهزار میباشد آیا باستناد ماده ۹۶ قانون اجرای احکام مدنی میتوانم ربع حقوق خودم را بابت استیفای دین معرفی کنم؟لازم بذکر است که یک چهارم حقوقم پایین تر از ارزش یک قعطه سکه میباشد.و با عنایت باینکه محکوم له(زوجه) بابت تاخیر در پرداخت یک عدد سکه حکم جلب در دست دارد درصورتیکه درخواست معرفی یک چهار حقوقم قابل قبول دادگاه باشد جلب ملغی خواهد شد؟متشکر

سلام.بله میتوانید دادخواست تعدیل در اعسار بدهید و یک چهارم حقوق خود را بابت اقساط معرفی کنید و پذیرش این با قاضی است.موفق وموید

۰ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰ ۱۰ مهر ۹۷ ، ۱۷:۱۲
هادی کاویانمهر

با سلام ، توسط دوربین مداربسته منزلم متوجه شدم روز 15 آبان خانم مطلقه ای که در حقیقت دوست دختر یکی از اقوام شوهرم هست ، با اتومبیلش وارد خانه ام میشود و شوهرم هم به پیشوازش میرود.
3ساعت و 25 دقیقه بعد خارج میشود. کنار تخت خواب انگشتر خود را جا گذاشته است. و در تماس تلفنی من با خانم هم که ضبط صدا کرده ام اعتراف میکند که انگشتر مربوط به اوست.
شوهرم ادعا میکند که چون خانم با دوست پسرش مشکل داشته فقط برای صحبت آمده بود تا من آشتی شان بدهم.
در ضمن 8 روز پس از آن که هنوز از ماجرا بی خبر بودم با شوهرم رابطه داشته ام. آیا اکنون راه اثبات رابطه نامشروع بین این دو شخص وجود دارد؟

سلام بله درصورت داشتن مکالمه تلفنی خلاف عرف و فیلم دوربین مداربسته مورد اثبات است.موفق وموید

۰ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰ ۱۰ مهر ۹۷ ، ۱۷:۱۰
هادی کاویانمهر

 آیا حالتی وجود دارد که اصلا به زوجه مهریه تعلق نگیرد؟ مثلا در صورت اثبات زنا


سلام. در صورت اثبات زنا به زوجه مهریه تعلق می گیرد چرا که مهریه حق زوجه می باشد و ارتباطی به رابطه نامشروع ندارد.موفق وموید

۰ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰ ۰۶ مهر ۹۷ ، ۱۹:۵۰
هادی کاویانمهر

با عرض سلام بنده حدودپنج سال پیش یک خانه خریدم که وام مهر داشت. با اصرار خانمم از اول خانه را بنامش کردم. حالا تقاضای طلاق کرده است. آیا می شود خانه را ازش پس بگیرم؛ چونکه زمان خرید باید هیچ خانه ای بنام زوج و زوجه نبوده باشد.


سلام.به طور کلی بعد از وقوع هر معامله ای اصل بر صحیح و معتبر بودن ان معامله خواهد بود. از طرف دیگر ملاک تشخیص صحت هر معامله ای، زمان انجام آن معامله می باشد، به عبارت دیگر چنانچه در زمان انجام معامله اهلیت و صلاحیت قانونی کافی و لازم برای انجام معامله وجود نداشته باشد، این امکان وجود خواهد داشت تا به اعتبار و صحت معامله خدشه وارد شود؛ ولو سال ها از تاریخ انجام معامله گذشته باشد، بنابراین و در فرض مورد پرسش به نظر می رسد که چنین امکانی برای شما وجود نخواهد داشت.

۰ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰ ۳۰ شهریور ۹۷ ، ۱۰:۰۱
هادی کاویانمهر

همسر بنده شش ماه قبل خانه را ترک کرد و بعد از گذشت بیست وهشت روز اظهارکرد که اگر حق طلاق و حق حضانت فرزندمان را به من دهی ، برمی گردم . با توجه به علاقه ام به زندگی و وجود دخترچهار و نیم ساله مان این ریسک رو کردم و حق طلاق و حق حضانت تام فرزندمان را دادم تا اینکه همسرم به خانه برگشت ولی بعد از گذشت بیست روز به دادگاه رفت و درخواست مهریه و طلاق داد .آیا می توانم با گرفتن وکیل دوباره حضانت فرزندم را از همسرم پس بگیرم؟


سلام.مطابق ماده ۴۱ قانون حمایت خانواده، هرگاه دادگاه تشخیص دهد توافقات راجع به ملاقات، حضانت، نگهداری و سایر امور مربوط به طفل برخلاف مصلحت او است یا در صورتی که مسؤول حضانت از انجام تکالیف مقرر خودداری کند ویا مانع ملاقات طفل تحت حضانت با اشخاص ذی ‌ حق شود، می ‌ تواند در خصوص اموری از قبیل واگذاری امر حضانت به دیگری یا تعیین شخص ناظر با پیش ‌ بینی حدود نظارت وی با رعایت مصلحت طفل تصمیم مقتضی اتخاذ کند.بنابراین اصل بر صلاحیت اشخاص در توافق اراده است. از طرفی دیگر اصل بر اجرای تعهد توسط طرفین است ولی از آنجا که ممکن است هر یک از زوجین از ایفا وظایف و و‌تکالیف متعهد شده نسبت به طفل خودداری کند در نتیجه طفل از حمایت اجتماعی محروم بماند.پس قانونگذار اجازه داده علی رغم توافق طرفین برخلاف مصلحت طفل یا خودداری مسئول حضانت از انجام تکالیف توافق شده، دادگاه دخالت کند.موفق وموید

۰ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰ ۲۶ شهریور ۹۷ ، ۱۴:۳۰
هادی کاویانمهر

مرجع صالح در دادخواست ملاقات با فرزند چه دادگاهی است؟
سلام .دادگاه خانواده محل اقامت خوانده صالح به رسیدگی می باشد .موفق وموید 

۰ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰ ۲۳ شهریور ۹۷ ، ۱۸:۵۰
هادی کاویانمهر

 با سلام و درود جناب وکیل

توی وبلاگتون سرچ کردم متاسفانه مطلبی به عنوان مزاحمت های همسایه پیدا نکردم برای همین اینجا براش ما کامنت گذاشتم

ما یه همسایه ای داریم که از صبح ساعت 9 صبح سر و صدا می کنند تا 12 و 2 بعد از نصف شب (یعنی در طول روزها متغییر است)

به اتاق من انباری زدن بدون اینکه دیوار کامل گذاشته باشند و هر وسیله سنگینی که دارند می کوبند به دیوار و برام آسایش نذاشته نذاشته اند!

همیشه هم از پشت ما خونه ما رد می شن و به پشت بام خونه اشون میرن و پشت بام خونه ما شده پیاده روی پشت بام خونه اونها!

آدمهای خیلی ببخشید نادون و زبون نفهمی هستند که عقل و شعور ندارند (حالا چرا اینو می گم به این دلایل)

من دو سال پیش رفتم پیش دوست وکیلم و برای اینها یه اظهارنامه فرستادم که دست و سر و صدا کردن بردارند و اینقدر مزاحم آسایش و آرامش ما نشن چون من هر روز با سر و صدای اونا از خواب بیدار می شم

خودم به تک تکشون گفتم و مادرم و خواهرمم همین طور به همشون گفتن و حتی یکی دو بار هم اوردمشون توی خونه که سر رو صدای که می کنند رو از توی اتاق من بشوند یه بار گفتن ما نیستیم شاید جن باشه یه بار هم گفتن شاید همسایه اون وری باشه یعنی دو تا همسایه پشت خونه ما که دارند کار فرش می کنند (سر و صدا از خونه اونا میاد حتی اگه خونه اونا نبود هم سر و صدای خونه های اونوری به خونه ما نمی رسید)

یه بار هم گفتن اینجا نخواب و یه جای دیگه بخواب

یعنی هر جور فکر کنید اینها ببخشید زبون نفهم هستند!

امروز هم رفتم بهشون گفتم که بابا مگه من مزاحم شما هستم مگه من مزاحم کسی توی این کوچه هستم که دو ساله زندگی برای من نذاشته اید و از در و دیوار برای ما مزاحمت ایجاد می کنید! یه نگاه به پشت بام خونه اشون کرد دید دخترشه رفته پشت بوم! گفت فقط امروزاز اونجا رد شده! گفتم بابا کار هر روزتون برای چی دروغ می گین! خلاصه گفت شکایت کن و من چون یه بار براشون اظهارنامه می فرستاده ام می تونم ازشون شکایت کنم که دو ساله آسایش زندگی ما رو با سر رو صدای که می کنند بر هم زدند از چند تا از سرو صدای هم که می کنند فیلم گرفته ام و مدرک دارم! حالا من چطوری می تونم از اینها شکایت کنم و شکایت کنم چه اتفاقی می افته چون دیگه واقعا مجبورم ازشون شکایت کنم چون هر طوری که می دونستم به اینها گفتم از خواهش بگیر تا همه چی ولی اینها به هیچ صراطی مستقیم نیستند!

سید هم هستند امروز بهشون گفتم والا خدا هم ازتون راضی باشه من هزاران سال هم بگذره حلالتون نمی کنم و ازتون به خاطر این همه مزاحمت نمی گذرم!

خیلی ممنون می شم راهنمایی کنید

با تشکر فراوان


سلام دورودسپاس به دوست گرامی . آیا همسایه دیگه هم ازاین همسایه معترض هستند .حالافرض براینکه فقط شمامعترض هستین  اگر با مذاکره دوستانه وریش سپیدی به نتیجه نرسیدید،شما می توانید با اعلام شکایت به دلیل سلب آسایش از طریق ایجاد مزاحمت و آلودگی صوتی،موضوع را پیگیری کرده و سکوت و آرامش را به خود و خانواده تان و همچنین همسایه ها یک  استشهادیه مبنی بر مزاحمت از همسایگان دیگر تنظیم نموده و بعد از مراجعه به دادسرا شکایت کیفری مبنی بر مزاحمت نمایید. دوم. یه تماس ازطرف برادران انتظامی بیاین  صورتجلسه ای آماده کنند.اگه آپارتمان نشین هستین ابتدا به هیئت مدیره ی ساختمان مراجعه کرده و موضوع را به اطلاع ایشان برسانید.امیدورام کمکی کرده باشم بازم سوالی هست درخدمت هستم .موفق وموید

 

۰ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰ ۱۵ شهریور ۹۷ ، ۱۸:۲۰
هادی کاویانمهر

میشه درباره شنود موبایل در ایران و مجازات اون توضیح بدین و این که آیا برای پی بردن به شنود باید به پلیس فتا مراجعه کرد


سلام.براساس اصل 25 قانون اساسی ضبط و فاش کردن مکالمات تلفنی، استراق سمع بوده و هرگونه تجسس ممنوع است؛ مگر به حکم قانون.
در ماده 582 قانون تعزیرات نیز این جرم را در مورد مستخدمین و مأموران دولتی پیش بینی کرده است که اگر کسی مکالمات تلفنی اشخاص را در غیر مواردی که قانون اجازه داده است، استراق سمع نماید، مجرم محسوب می شود و به مجازات مقرر محکوم می شود.
به علاوه در فصل جرائم رایانه ای نیز شنود غیرمجازِ محتوای درحال انتقالِ ارتباطات غیر عمومی ،در سامانه های مخابراتی یا امواج الکترومغناطیسی یا نوری را جرم انگاری کرده است .
از طرف دیگر موارد مجاز کنترل تلفن افراد در ماده 150 قانون آیین دادرسی کیفری آمده است و فقط در مواردی مجاز است که به امنیت داخلی و خارجی کشور مربوط باشد و یا مرتبط با جرائمی باشد که مجازات آنها اعدام ،سلب حیات و…خواهد بود؛ آنهم با موافقت رییس کل دادگستری استان وبا تعیین مدت و دفعات کنترل.موفق وموید

۰ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰ ۱۴ شهریور ۹۷ ، ۲۳:۱۲
هادی کاویانمهر