به روز بودن دانشجویان حقوق و پاسخگویی به سوالات هموطنانم.

۱۳۹۳۸ مطلب توسط «هادی کاویان مهر» ثبت شده است

دادخواست استرداد فرزند=3

تعیین خواسته وبهای آن تحویل فرزند به اینجانب و صدور حکم حضانت طفل

دلایل و منضمات دادخواست ۱- فتوکپی مصدق قباله ازدواج، ۲- فتوکپی مصدق طلاق نامه، ۳- فتوکپی شناسنامه های فرزندان

ریاست محترم       خانواده

با سلام و احترام به استحضار می رساند: اینجانب به موجب سند رسمی ازدواج شماره …. تنظیم شده در دفترخانه شماره …….. در تاریخ ……. با آقای …….. (خوانده دعوی) ازدواج نموده و در طول مدت ……. سال زندگی مشترک صاحب …….. فرزند به نامهای …….. و …….. (… ساله و … ساله) شده ایم اکنون که به علت وقوع طلاق، جداگانه زندگی می کنیم و از آنجا که طبق ماده ۱۱۶۹ قانون مدنی حضانت فرزند تا ۷ سالگی با مادر است و خوانده حاضر نیست فرزندان را جهت حضانت به اینجانب تحویل دهد، لذا با تقدیم این دادخواست تقاضای صدور حکم مبنی بر تحویل فرزندان و حضانت اینجانب را دارم.

 

 

امضا – مهر – اثر انگشت

۰۶ آذر ۰۱ ، ۰۰:۵۰ ۰ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰
هادی کاویان مهر

دادخواست استرداد فرزند=2

تعیین خواسته وبهای آن تقاضای رسیدگی و صدور حکم مبنی بر تحویل کودک دختر تحت حضانت قانونی مادر و پرداخت خسارات دادرسی و حق الوکاله وکیل

دلایل و منضمات دادخواست ۱- فرم وکالتنامه، ۲- کپی سند نکاحیه، ۳- کپی مصدق شناسنامه دادخواست

ریاست محترم    خانواده

با سلام و احترام به استحضار می رساند: موکله به علت ضرب و جرحهای عمدی از سوی همسر خود به لحاظ عدم امنیت جانی منزل را ترک نموده، لکن خوانده از تحویل کودک سه ساله دختر که مطابق مقررات قانونی (قانون اصلاح ماده ۱۱۶۰ ق.م) به مادر خودداری می نماید. لذا با تقدیم این دادخواست تقاضای رسیدگی و صدور حکم مبنی بر تحویل کودک ۳ ساله دختر به مادر و کلیه خسارات دادرسی و حق الوکاله وکیل را استدعا دارم.

 

 

امضا – مهر – اثر انگشت

۰۶ آذر ۰۱ ، ۰۰:۴۸ ۰ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰
هادی کاویان مهر

دادخواست استرداد فرزند=1

تعیین خواسته وبهای آن الزام خوانده به استرداد فرزند و بدوا صدور دستور موقت مبنی بر عدم انتقال فرزند به شهرستان / خارج از کشور

دلایل و منضمات دادخواست ۱– عقدنامه، ۲- طلاق نامه، ۳- گواهی عدم امکان سازش

ریاست محترم      خانواده

با سلام و احترام به استحضار می رساند. اینجانب به موجب عقدنامه شماره ……. مورخ …… زوج دائمی خوانده بودم که به موجب طلاق نامه شماره …….. در تاریخ …….. از خوانده جدا گشته ام. با عنایت به اینکه حاصل ایام زندگی مشترکمان …….. فرزند …….. ساله به نام ……. است و این که به موجب قانون و حکم دادگاه به شماره …….. صادره از شعبه …….. حضانت وی به من سپرده شده است اما خوانده از سپرده استرداد فرزندم به من استنکاف می ورزد. على هذا مستند به ماده ۱۱۶۹ قانون مدنی و قانون حمایت خانواده همچنین ماده واحده حق حضانت مصوب ۱۳۶۵ صدور حکم بر محکومیت خوانده به استرداد فرزندم را خواستارم. در ضمن با عنایت به این که خوانده در نظر دارد فرزندم را به شهرستان …….. منتقل نماید صدور دستور موقت مبنی بر عدم انتقال فرزندم مورد تقاضاست.

امضا – مهر – اثر انگشت

۰۶ آذر ۰۱ ، ۰۰:۴۷ ۰ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰
هادی کاویان مهر

خانه شراکتی بین پدرم و شوهرم

پرسش

سلام ما تو خونه ای هستیم که سه دانگش اسم شوهرمه سه دانگش اسم پدرم الان اون اجبار کرده که باید برین و اینا یا من میخرم یا شما،خب ما پول نداریم و نمیتونیم بریم باید چیکار کنیم؟

 

پاسخ

هیچ گونه جبر و الزامی در این خصوص نسبت به شما وجود ندارد. 

۰۴ آذر ۰۱ ، ۰۰:۳۰ ۰ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰
هادی کاویان مهر

جعل سند عادی

پرسش

آیا امکان تشخیص جعل امضا از روی کپی مبایعه نامه وجود دارد؟

 

پاسخ 

از روی کپی آن سند خیر. 

۰۴ آذر ۰۱ ، ۰۰:۲۱ ۰ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰
هادی کاویان مهر

شکواییه سرقت و زورگیری به عنوان مسافرکش

دادستان محترم عمومی و انقلاب شهرستان

 

با عرض سلام و ادب

 

به استخضار می رساند اینجانب در تاریخ ...................در ساعت ...........در خیابان/میدان ......................... سوار بر خودروی مسافرکش شخصی مدل ...................رنگ................به شماره پلاک شهربانی (موفق به دیدن شماره پلاک خودرو نشدم) به مقصد میدان/خیابان................شدم. درهنگام وارد شدن من به خودروعلاوه بر راننده دو راکب مذکر دیگر سوار بر خودرو بودند. بعد از گذشت مدتی در حوالی خیابان ............. خودرو ناگهان تغییر مسیر داد و فردی که در کنار من در صندلی عقب خودرو نشسته بود از داخل پیراهن خود چاقویی خارج کرد و با تکان دادن آن شروع به تهدید من کرد. با تهدید چاقو آنها گوشی موبایل مدل..........،کیف جیبی که در آن مبلغ..........پول نقد به همراه تعداد....عدد کارت بانکی متعلق به بانکهای........و همچنین کارت شناسایی.....بود و کاپشن به رنگ .....من را به زور از من سرقت کردند و در نهایت در ساعت...اینجانب را در ......از خودرو پیاده کردند.

از آن مقام محترم خواهشمندم دستورات لازم را نسبت به شناسایی خودرو و اشد مجازات سارقین و همچنین رد کلیه اموال مسروقه مبذول فرمایند.همچنین تقاضا دارم با اعلام دستور به بازرسی شرکت مخابرات موبایل اینجانب ردیابی شود. در ضمن کپی فاکتور خرید موبایل و کپی از جعبه موبایل (شماره سریال...................) همراه این شکایت نامه تسلیم شده است.

 

 

۰۴ آذر ۰۱ ، ۰۰:۱۹ ۰ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰
هادی کاویان مهر

شکواییه صادرکننده صاحب حساب جاری مبنی بر سرقت دسته چک

دادستان محترم عمومی و انقلاب شهرستان

 

با عرض سلام و ادب

 

 اینجانب، صادرکننده ی چک دارنده ی حساب جاری به شماره ی ... بر عهده ی بانک ... و شعبه ی ... می باشم. با عنایت به این که دسته چک بنده از شماره سریال ... الی شماره ... در تاریخ ... در داخل ... اینجانب همراه سایر مدارک و اشیای قیمتی به سرقت رفته است. لذا در جهت اجرای ماده ی 14 قانون صدور چک به بانک محال علیه مراجعه کرده ام و به دستور بنده حساب فوق مسدود شده است که گواهی صادره از بانک محال علیه مبنی بر انسداد حساب نیز به پیوست تقدیم می گردد. علی هذا با توجه به موارد یاد شده خواهشمند است جهت جلوگیری از سوء استفاده های احتمالی از چک های سرقت شده مراتب به بانک مربوطه اعلام شده و سارقین تعقیب شده و به مجازات کیفری برسند.

 

 

۰۴ آذر ۰۱ ، ۰۰:۱۷ ۰ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰
هادی کاویان مهر

شکواییه ذی نفع یا دارنده ی چک مبنی بر سرقت چک

دادستان محترم عمومی و انقلاب شهرستان

 

با عرض سلام و ادب

 

  اینجانب دارنده ی تعداد ... فقره چک به شماره سریال ... بر عهده ی بانک ... و شعبه ی ... که به نام بنده صادر شده است می باشم. با توجه به این که چک های اینجانب در تاریخ ... و در داخل ... و به همراه سایر مدارک و اشیای قیمتی به سرقت رفته است. اینجانب مطابق با ماده ی 14 قانون صدور چک مراتب را به بانک محال علیه الام نموده ام و از سوی بانک مذکور گواهی نامه ای صادر شده است که گواهی بانک محال علیه مبنی بر عدم پرداخت وجه چک فوق از سوی اینجانب و تایید بانک به پیوست تقدیم می گردد. علی هذا خواهشمند است دستور فرمایید جهت جلوگیری از هرگونه سوء استفاده ی احتمالی از چک سرقت شده سارقین تعقیب شده و به مجازات کیفری برسند.

۰۴ آذر ۰۱ ، ۰۰:۱۴ ۰ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰
هادی کاویان مهر

شکواییه سرقت خودرو

دادستان محترم عمومی و انقلاب شهرستان

 

با عرض سلام و ادب

 

به استحضار می­رسانم؛

 

اینجانب .... مالک اتومبیل به شماره شهربانی ..... که در تاریخ .... توسط شخص مظنون آقا/خانم... در خیابان ..... به سرقت رفته است. با عنایت به تکرر وقوع جرم سرقت توسط مشتکی ­عنه و حضور ایشان در آن ساعت در محل وقوع جرم و اذعان شهود و ثبت توسط دوربین­های راهنمایی رانندگی وقوع سرقت اتومبیل اینجانب توسط مشتکی­ عنه محرز می­باشد. لذا از مقام محترم قضایی تقاضامندم نسبت به پرونده اینجانب رسیدگی و در وهله­ نخست قرار تعقیب صادر گردد.

۰۴ آذر ۰۱ ، ۰۰:۱۲ ۰ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰
هادی کاویان مهر

شکواییه ربا

ریاست محترم دادسرای ناحیه ………… شهرستان ………….. 

با سلام؛

احتراما موارد زیر را خدمت حضرت عالی معروض می دارم:

 

اینجانب به دلیل بیماری ای که بر جسم فرزندم مستولی شده بود ناگریز و ناگزیر به بستری او در بیمارستان شدم. این موضوع به صورت ناگهانی و غیبر مترقبه برای اینجانب اتفاق افتاد. لذا سابقا هیچ اطلاعی از وجود چنین بیماری در بدن فرزندم برای ما آشکار نشده بود. از سوی دیگر تحت هیچ پوششی برای بهره مندی از بیمه قرار نداشتیم. یا این اوصاف، تنها راه چاره برای بنده این بود که مبلغی پول از یکی از دوستانم (مشتکی عنه) من باب عقد قرض دریافت دارم.

 

در مورخه ………………… سراسیمه به مغازه مشکی عنه مراجعه کردم و موضوع را برای او بازگفتم. او پذیرفت که مبلغ پنجاه میلیون تومان را به عنوان قرض به مدت شش ماه در اختیار بنده قرار دهد. اما شرط کرد که در زمان استرداد پول به جای مبلغ پنجاه میلیون تومان مبلغ نودوسه میلیون تومان را از بنده مسترد می دارد. نمونه شکواییه ربا

 

در آن لحظه، حفظ جان فرزندم از هر چیز برایم مهم تر بود. بنابراین، با شرط مشتکی عنه موافقت کردم. چه اینکه نجات جان فرزندم که در چنگال بیماری مهالک گرفتار آمده بود از هر امر دیگری برایم واجب تر می نمود. لذا با عنایت به آنچه در فوق اشاره کردم و با توجه به مدارک بیمارستان و آزمایش های فرزندم که به پیوست می باشد بنده در وضعیت اضطراری به سر می بردم. از این رو، صدور حکم مقتضی بنا بر ماده 595 قانون مجازات اسلامی و تبصره 2 ماده 595 در حق مشتکی عنه از شما مقام محترم مورد استدعا است. نمونه شکواییه ربا

 

                                                                     با تقدیم شایسته

۰۴ آذر ۰۱ ، ۰۰:۰۷ ۰ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰
هادی کاویان مهر

دادخواست مطالبه وجه قراردادی

تعیین خواسته و بهای آن مطالبه وجه

دلایل و منضمات دادخواست مبایعه نامه شماره …………………….

ریاست محترم ....... ” نام شهرستان محل اقامت متوفی ”

با عرض سلام احتراماً به استحضار می رساند:

اینجانب به موجب مبایعه نامه شماره …………………… ضمیمه دادخواست مبلغ … را از خوانده طلبکار می باشم که ایشان تعهد نمودند در تاریخ … بدهی خود را پرداخت نمایند. با مضی مدت بنده مهلت پرداخت را تمدید نمودم و با وجود مراجعات مکرر و ارسال اظهارنامه به شماره … مورخ … برای خوانده، هیچ اقدامی در جهت پرداخت بدهی خود انجام ندادند. لذا در جهت حفظ حقوق خود در ابتدا صدور قرار تامین خواسته و اجرای فوری آن به استناد ماده ۱۰۸ قانون آیین دادرسی مدنی تقاضا می شود و رسیدگی و صدور حکم محکومیت خوانده به پرداخت مبلغ … به انضمام کلیه خسارات قانونی و هزینه دادرسی به استناد مواد ۱۲۸۴، ۱۲۸۹ و ۱۳۰۱ قانون مدنی و مواد ۱۹۸ و ۵۱۹ قانون آیین دادرسی مدنی در حق اینجانب مورد استدعاست.محل امضاء – مهر – انگشت

۰۳ آذر ۰۱ ، ۱۰:۰۵ ۰ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰
هادی کاویان مهر

نکات پرداخت حق اولاد به کارگران

1- نیازی نیست، سابقه پرداخت 720 روز حق بیمه به سازمان تامین اجتماعی فقط برای یک کارگاه باشد.

 

2- برای تعلق حق اولاد سقفی برای تعداد فرزندان در نظر گرفته نشده است. بنابراین فرقی نمی کند که کارگر یک فرزند و یا بیشتر داشته باشد. به ازای هر فرزند، به کارگر حق اولاد تعلق می گیرد.

 

3- چنانچه پدر و مادر هر دو سابقه پرداخت 720 روز حق بیمه به سازمان تامین اجتماعی داشته باشند، به هر دو حق اولاد تعلق می گیرد. بنابراین، چنین باوری که فقط به پدر یا مادر (یکی از آنها) حق اولاد تعلیق می گیرد غلط است.

 

4- در فرضی که پدر و مادر از هم جدا شوند، نیز حق اولاد به هر دو تعلق می گیرد. بنابراین، حق اولاد ارتباطی با تداوم ازدواج ندارد.

 

5- میزان سابقه کاگر در تعلق حق اولاد تاثیری ندارد. بنابراین، کارگری که دو سال سابقه کار دارد با کارگری که ده سال سابقه کار دارد، تفاوتی در دریافت حق اولاد ندارد. 

۰۳ آذر ۰۱ ، ۱۰:۰۳ ۰ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰
هادی کاویان مهر

چگونه محاسبه کنیم؟

حقوق روزانه کارگر در سال 1401 برابر است با: 1.393.250 ریال. این عدد را باید در 3 ضرب کنیم تا مبلغ حق اولاد به دست آید:

 

4.179.750= 3× 1.393.250

بنابراین، حق اولاد در سال 1401 مبلغ 4. 179.750 ریال برای هر فرزند است. البته این رقم مشمول افزایش 57درصدی برای کارگران شده است. هر چند هنوز هم به نظر نمی رسد این مبلغ قابل توجه باشد. 

۰۳ آذر ۰۱ ، ۱۰:۰۲ ۰ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰
هادی کاویان مهر

مبلغ حق اولاد چقدر است؟

به موجب ماده 86 قانون تامین اجتماعی میزان حق اولاد برای کارگر معادل است با سه برابر حداقل مزد روزانه کارگر ساده در مناطق مختلف.

۰۳ آذر ۰۱ ، ۱۰:۰۱ ۰ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰
هادی کاویان مهر

شرایط تعلق حق اولاد چیست؟

به موجب ماده 86 قانون تامین اجتماعی شرایطی برای تعلق حق اولاد وجود دارد. این شرایط عبارتند از:

 

1- کاگر باید 720 روز سابقه پرداخت حق بیمه را داشته باشد. البته لازم نیست تمامی سابقه پرداخت حق بیمه، مربوط به یک محل کار باشد.

 

2- اگر کارگر دارای فرزند دختر باشد، تا زمانی که دختران ازدواج نمایند می توانند از مزایای حق اولاد بهره مند شوند. اما اگر فرزند کارگر پسر باشد تنها تا پایان بیست و شش سالگی می توانند از این حق استفاده کنند. و بیش از آن منوط است به اشتغال به تحصیل فرزندان ذکور. بنابراین در صورتی که فرزندان ذکور حتی بعد از رسیدن به سن بیست و شش سالگی مشغول به تحصیل باشند، حق اولاد به کاگر تعلق می گیرد.

 

3- اگر فرزند کارگر دارای معلولیتی باشد، می تواند از حق اولاد بدون شرط سنی بهره مند شود. 

 

ماده 86 قانون تامین اجتماعی چنین مقرر می کند:

 

کمک عائله‌مندی به ازای هر فرزند بیمه شده پرداخت می‌شود مشروط بر آن که :

 

۱- بیمه شده حداقل سابقه پرداخت حق بیمه هفت صد و بیست روز کار را داشته باشد.

 

۲- فرزنـدان اناث بیمه شده در صـورت نداشتن شغل یا شوهر و فرزندان ذکور وی تا سن بیست سالگی و بعد از آن منحصراً به تحصیل اشتغال داشته باشند تا پایان تحصیل یا در اثر بیماری یا نقص عضو طبق‌گواهی کمیسیونهای پزشکی موضوع ماده ۹۱ این قانون قادر به کار نباشند.

۰۳ آذر ۰۱ ، ۱۰:۰۰ ۰ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰
هادی کاویان مهر

حق اولاد چیست؟

در نظر گرفتن حق اولاد یکی از امتیازات قانون تامین اجتماعی برای کارگران دارای فرزند است. البته کارگر باید برای استفاده از این حق، باید سابقه پرداخت حق بیمه داشته باشد. قانون گذار در ماده 86 قانون تامین اجتماعی به بیان موضوع حق اولاد پرداخته است.

۰۳ آذر ۰۱ ، ۰۹:۵۸ ۰ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰
هادی کاویان مهر

نکات مهم عقد قرض

1- مقترض باید مثل مالی را که تلف کرده است، پس دهد حتی اگر مال از نظر قیمت تنزل کرده باشد.

 

2- اگر زمانی برای پس دادن مال مورد قرض مشخص نشده باشد مقرض نمی تواند قبل از مهلت طلب خود را در استیفاء کند.

 

3- گاهی ممکن است دادگاه با توجه به اوضاع و احوال درخواست تقسیط دهد.

۰۳ آذر ۰۱ ، ۰۹:۵۱ ۰ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰
هادی کاویان مهر

در صورت تلف شدن مال مورد قرض تکلیف چیست؟

فرض کنید الف مالی را به ب قرض می دهد. قرار است ب مال را به الف در موعد معینی برگرداند. اما مال در ید ب تلف می شود. در این صورت مقترض مکلف است مثل یا قیمت مال را به مقرض بدهد. ماده 649 قانون مدنی در این خصوص چنین مقرر می نماید:

 

اگر مالی که موضوع قرض است بعد از تسلیم تلف یا ناقص شود از مال مقترض است.

۰۳ آذر ۰۱ ، ۰۹:۵۰ ۰ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰
هادی کاویان مهر

تفاوت عقد قرض با عقد ودیعه چیست؟

عقد ودیعه عقدی است که شخص مال خود را به دیگری می دهد تا آن را نگه داری کند و سپس به او مسترد نماید. در واقع در عقد ودیعه مستودع (کسی که مال را نگه می دارد) امین است. بنابراین در صورت تعدی و تفریط در مقابل ودیعه دهنده (مودع) ضامن خواهد بود. اما همانطور که گفتیم در عقد قرض، مقترض مالک مال مورد قرض می شود. همچنین ودیعه عقدی جایز است. اما قرض عقدی است لازم.

۰۳ آذر ۰۱ ، ۰۹:۴۸ ۰ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰
هادی کاویان مهر

تفاوت عقد قرض با عقد عاریه چیست؟

در عقد قرض، مقترض (یعنی شخصی که قزض می گیرد) مالک مال مورد قرض می شود. اما در مقابل در عقد عاریه مستعیر (عاریه گیرنده) مالک مال نمی شود؛ بلکه تنها می تواند از مال بهره مند شود. ضمنا عاریه عقدی جایز است اما قرض عقد لازم است.

۰۳ آذر ۰۱ ، ۰۹:۴۷ ۰ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰
هادی کاویان مهر