باسلام
من یک سوال دارم اینکه ایا شخصی که در دادگاه حقوقی بدوی و بعداز ان دادگاه تجدید نظرمحکوم و برگه اجراییه برای او صادر شده ایا موقع مراجعه برای استعلام اینکه ممنوع الخروج هست یا نه هنگام مراجعه به پلیس گذرنامه امکان دستگیری وی وجود دارد یا نه؟؟؟
ممنون میشم جواب بدید

باسلام عرض ادب به دوست گرامی=حکم جلب لغتی عامیانه است و در حقوق به آن قرار جلب یا دستوررجلب گفته می‌شود؛ زیرا در عرف حقوقی و قضایی حکم، به معنای رای دادگاه است؛ در صورتی که دستور جلب رأی محسوب نمی‌شود و نوعی دستور است. قرار جلب، در امور کیفری دستوری است که قاضی پرونده در مراحل مختلف برای دستگیری افراد صادر می‌کند تا آنان را به محضر دادگاه بیاورند.

بنابراین قرار جلب در دو حالت صادر می‌شود؛ گاهی قاضی دادگاه در روند اجرای حکم، برای مجبور کردن فرد به اجرای حکم، قرار جلب صادر می‌کند و گاهی نیز زمانی که هنوز فرد متهم نشده است، قاضی برای رسیدگی به حکم و انجام تحقیقات بیشتر دستور جلب کسی را که از او شکایت شده است، صادر می‌کند،

البته در این مورد هنوز معلوم نیست که فرد متهم است یا خیر و فقط اتهام به وی توجه دارد و به این علت که دلایلی برای متهم بودن وجود دارد، قاضی این قرار را صادر می‌کند.

در این حالت ابتدا متهم را به دادگاه دعوت می‌کنند و در صورتی که وی در دادگاه حاضر نشد، برای رسیدگی به پرونده او را جلب می‌کنند. اما در دعاوی حقوقی زمانی می‌توان به دستور جلب رسید که یا نتوانیم در زمان اجرای حکم، مالی از بدهکار معرفی کنیم یا خود بدهکار مالی را برای ادای دین خود معرفی نکند، بنابراین قاضی پرونده با اعمال ماده ۲ قانون نحوه اجرای محکومیت‌های مالی، حکم جلب او را صادر می‌کند.

البته این دو روش جلب به اعلام شما به عنوان شاکی بستگی دارد؛ به این صورت که اگر در دادگاه اعلام کنید محل زندگی فردی را که از او شکایت دارید می‌دانید، دستور جلب عادی برای شما صادر می‌شود؛ اما در صورتی که شما از شخصی به علت بدهی شکایت کردید، اما مکان زندگی‌اش را نمی‌دانید یا بدهکار متواری شده باشد، باید این موضوع را در دادگاه اعلام کنید تا دستورجلب سیار برای شما صادر شود.

حتماهم به تمدیدجلب توجه بفرماییدپاسخ دهنده هادی کاویان مهر

خواهشاازهرزنامه نامه سوال نفرماییدخیلی ازدوستان هرزنامه سوال فرمودن اصلانمیشه درهرزنامه پاسخ فرمود.باتشکر